ویژه های خبری

به گزارش روابط عمومی فدراسیون اسکواش ، در راستای توسعه فعالیت هایی توسعه همگانی صبح امروز دوشنبه تفاهم نامه همکاری مشترک بین  دکتر افشین ملایی رئیس فدراسیون ورزش های همگانی و  دکتر مسعود سلیمانی رئیس فدراسیون اسکواش با حضور  دکتر عبدالحمید احمدی معاون ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان به امضا رسید.

ارائه برنامه مدون در راستای توسعه اسکواش همگانی در اماکن عمومی از زمره مفاد این تفاهم نامه است که فدراسیون اسکواش موظف به ارائه آن شده است.

در این نشست  دکتر رضا شجیع نائب رئیس فدراسیون ورزش های همگانی و دکتر لیلا نجفی جویباری سرپرست سازمان توسعه فعالیت بدنی این فدراسیون و مهندس بابک فقیر نایب رییس فدراسیون اسکواش  نیز حضور داشتند.

دکتر عبدالحمید احمدی که صبح امروز دوشنبه در مراسم امضا تفاهم نامه میان  فدراسیون همگانی و اسکواش شرکت کرد، در مورد اهمیت ورزش همگانی گفت: بی توجهی  به ورزش های پایه و ورزش‌های همگانی پیامدهای گسترده ای دارد که تنها یک نمود آن در حوزه ورزش قهرمانی است.

وی تاکید کرد: کاهش سن بیماری، افزایش قابل توجه آسیب های اجتماعی و از همه مهم تر بحران سلامت عمومی تنها گوشه ای از عدم توجه به ورزش همگانی است.

احمدی با اشاره به اهمیت توجه به ورزش در بخش های مختلف کشور و تاثیر آن بر سلامت مردم گفت: تا دو دهه پیش مسابقات قهرمانی کشور، مسابقات دانشگاه های کشور، با گستره ی قابل توجهی از ورزشکاران از اقشار مختلف و همچنین دانشجویان ورزشکار در رشته های مختلف در سراسر کشور برگزار می شد اما اکنون دانشگاه ها به فدراسیون های ورزشی مراجعه می کنند و از آنها برای حضور در میادین بین المللی ورزشکار طلب می کنند. جمعیت ورزشکاران کشتی ما به شدت کاهش یافته است و این مسئله نگران کننده است، چرا که باشگاه های کشتی در کشور کم شده اند و مراجعین کمتری دارند.

معاون ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان کاهش سن بیماری را از دیگر پیامد های عدم توجه به ورزش همگانی دانست و افزود: توجه مضاعف به ورزش قهرمانی و سیاست گذاری اشتباه در این حوزه، موجب غفلت در ورزش همگانی شد و حتی در مقاطعی از زمان اصلا چیزی به اسم ورزش همگانی وجود نداشت، از دیگر پیامد های عدم توجه به ورزش همگانی، افزایش کم تحرکی ملی کاهش سن بیماری و تسری آن به میانگین سن ۳۵ سال شده است، پیش از این میانگین سن اشغال تخت های آی سی یو و سی سی یو به زیر ۴۰ سال رسیده است. فردی که در این بازه ی سنی قرار دارد نباید یک تخت آی سی یو را اشغال کند.

وی گفت: کشورهایی که در رشته های مختلف سکوهای المپیک را فتح می کنند در حوزه ورزش همگانی سرمایه گذاری جدی کرده اند و آمار روشنی از ورزشکاران همگانی خود دارند. کشورهای توسعه یافته راه رسیدن به سکوهای قهرمانی را در ورزش همگانی جستجو می کنند.

احمدی در خاتمه خاطر نشان کرد: یکی از موانع توسعه ورزش همگانی صدا و سیماست که عمده تمرکز خود را بر روی ورزش‌های قهرمانی گذاشته است. گویا تماشای ورزش منجر به ورزشکار شدن فرد می شود، در صورتی که تماشای مکرر برنامه های ورزش قهرمانی نیز خود منجر به افزایش کم تحرکی می شود.


معاون توسعه ورزش همگامی وزارت ورزش و رییس فدراسیون ورزش همگانی با تمجید از اقداماتی که فدراسیون اسکواش در حوزه گسترش اسکواش و اخیرا در پدل صورت  داده  اطهار داشتند که طرح اسکواش ساده و تجهیزات ارزان ایرانی و توجه به نقاط محروم در فدراسیون اسکواش کار ارزشمندی است که در ماههای اخیر بخوبی به آن پرداخته شده و اعلام نمودند که با دریافت جزییات طرح اسکواش سه طرف دیوار حتی اسکواش می تواند از منابع مالی ورزش همگانی در احداث زیرساخت های توسعه ایربا رویکرد عمومی و جذب مخاطب بهره بیرد