بخشی از اعتبار خانه اسکواش در اختیار خراسان رضوی قرار گرفته است

رئیس هیئت اسکواش خراسان رضوی گفت: به تازگی اعتبار فاز یک خانه اسکواش در اختیار استان قرار گرفته است که امیدواریم هر چه زودتر شاهد افتتاح فاز یک خانه اسکواش در مجموعه ورزشی سجاد مشهد باشیم.

به گزرش هیات اسکواش خراسان رضوی به نقل از خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی، محمود صادقی اظهارداشت: یکی از اهداف ما در هیئت اسکواش تربیت مربیانی در سطح ملی و بین‌المللی است در همین راستا دوره عمومی مربیگری اسکواش را با حضور 31 نفر از علاقه‌مندان به مربیگری در این رشته زیر نظر مدرس فدراسیون اسکواش در مشهد برگزار کردیم.

وی افزود: علاوه بر متقاضیانی از خراسان رضوی، افرادی نیز از استان‌های خراسان جنوبی، مازندران، گیلان و تهران نیز در این دوره زیر نظر خانم هاروونی از هیئت اسکواش استان البرز شرکت داشتند، ضمن اینکه با قول مساعد رئیس فدراسیون اسکواش اواخر بهمن‌ماه نیز دوره مربیگری سطح یک ملی را برگزار خواهیم کرد.

رئیس هیئت اسکواش خراسان رضوی با بیان این مطلب که رشته اسکواش در خراسان رضوی مشکلات متعددی دارد، عنوان کرد: زمانی که هیئت اسکواش را تحویل گرفتم رنکینگ هیئت در سطح کشور 23 بود، اما با فعالیت‌هایی که در 6 ماه گذشته از جمله برگزاری مسابقات استانی ویژه بانوان و آقایان و در چند رده سنی مختلف، دوره‌های استعدادیابی و دوره‌های آموزشی خوشبختانه در حال حاضر به رنکینگ 15 رسیدیم.

صادقی تصریح کرد: بحث زیرساخت‌ها مهمترین مشکلی است که در ورزش اسکواش با آن روبه‌رو هستیم، چرا که در حال حاضر تنها دو سالن ورزشی اسکواش تربت بدنی هتل پارس را فعال داریم که هر دو متعلق به بخش خصوصی است و همین موضوع سبب شده تا کمتر ورزشکاران به سمت این رشته ترغیب شوند.

وی ادامه داد: خانه اسکواش در مجموعه ورزشی سجاد در حال ساخت است، اما به اعتبار نیاز دارد به همین دلیل پیگیر هستیم تا حداقل فاز اول آن که کورس‌های رشته اسکواش است، افتتاح شود. در همین راستا سازمان ورزش و جوانان و شهرداری مشهد قول مساعد داده‌اند که امیدواریم در 6 ماه اول سال آینده کورس‌های اسکواش این مجموعه مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

رئیس هیئت اسکواش خراسان رضوی در خصوص برگزاری دوره‌های مربیگری اسکواش در خراسان رضوی، عنوان کرد: در گذشته مربیان و داوران بسیار خوبی در استان داشتیم که متاسفانه تعداد زیادی از این افراد به خارج کشور و یا خارج از استان مهاجرت کردند و تعدادی نیز به دلیل ضعف اسکواش استان در حوزه همگانی رغبتی به فعالیت نداشتند، چرا که اسکواش در خراسان رضوی تبدیل به ورزشی تفننی و خاص شده بود که تنها افرادی که از تمکن مالی برخوردار بودند سراغ این رشته ورزشی می‌آمدند.

صادقی خاطرنشان کرد: رشته اسکواش به تازگی وارد المپیک شده است، لذا تمام تلاشمان را داریم که بتوانیم در سطح ملی و بین‌المللی بازیکن و تیم داشته باشیم، در همین راستا از بازیکنانی که در رده‌های مختلف زیر 13 سال و زیر 17 سال و زیر 11 سال استان ملی پوش بودند، دعوت کردیم و تمرین‌های خود را شروع کرده‌اند، چرا که در زمان شیوع کرونا ورزش اسکاش به شدت افت کرد و متقاضیان خاصی داشت که اکثرا برای تفریح این ورزش را پیگیری می‌کردند، اما ما نیاز داریم که استعدادهای استان خراسان رضوی را شناسایی کنیم و بتوانیم در لیگ و به مراتب در سطح ملی و بین‌المللی ورود پیدا کنیم.

وی بیان کرد: در جلسه‌ای که با مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی داشتیم، قول مساعد دادند تا در خصوص اسپانسر به ورزش استان کمک کنند، در حال حاضر استان‌های اصفهان، مازندران، خوزستان، یزد به دلیل صنعتی بودنشان و حضور صنعت در ورزش استان از شرایط بسیار خوبی در ورزش قهرمانی و ملی برخوردار هستند، اما در خراسان رضوی با وجود اینکه صنایع بسیار قدرتمندی داریم برای اسپانسر با مشکل روبه‌رو هستیم و اگر در ورزش قهرمانی هم جایگاهی در استان داریم همه به همت خانواده‌ها و با هزینه شخصی ورزشکاران بوده است.

رئیس هیئت اسکواش خراسان رضوی افزود: متاسفانه هیئت‌ها در اداره کل ورزش و جوانان بودجه‌ای ندارند که بتوانند در گسترش ورزش ملی و قهرمانی فعالیت کنند، از طرفی ورزشکاران اسکواش در خراسان رضوی حتی سالن ورزشی ندارند، در حالی که طبق ماده 88 اداره کل ورزش و جوانان می‌تواند یک سالن ورزشی را با قیمت مناسب در اختیار هیئت اسکواش قرار دهد تا علاوه بر تمرین بتواند سالن را به دیگر رشته‌های ورزشی نیز کرایه دهد و از این طریق کسب درآمد کند کاری که بسیاری از هیئت‌های ورزشی در سطح استان و کشور انجام می‌دهند، در هیئت اسکواش پیگیر این موضوع هستیم و امیدواریم که اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی نیز همکاری لازم را هیئت داشته باشد.

صادقی عنوان کرد: بحث همگانی کردن رشته اسکواش را در سطح استان خراسان رضوی آغاز کرده‌ایم و در این راستا اداره کل ورزش و جوانان و معاونت تربیت بدنی شهرداری مشهد می‌توانند به ما کمک کنند، به تازگی اعتبار فاز یک خانه اسکواش در اختیار استان قرار گرفته است که امیدواریم هر چه زودتر شاهد افتتاح فاز یک خانه اسکواش باشیم.

وی خاطرنشان کرد: این قول را می‌دهم که اگر فاز یک خانه اسکواش افتتاح شود قدم‌های بزرگی برای این رشته برداریم و مسابقات بین‌المللی اسکواش را در مشهد میزبانی کنیم و رنکینگ استان را در ورزش اسکواش به 8 تیم برتر کشور برسانیم، اما همه موفقیت‌ها مستلزم حمایت بخش خصوصی و دولتی و فراهم کردن زیرساخت‌های اسکواش در خراسان رضوی است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *